Ariana | Blogger | X X X X

sobota, 20 marca 2021

Te książki muszą znaleźć się w Twojej kulinarnej biblioteczce!

 


Powiedz mi jakie książki masz w domu a powiem ci , kim jesteś''.  Książki jakie czytamy świadczą o nas, o naszych zainteresowaniach, wrażliwości często poglądach. Są też takie publikacje, które powinny się znaleźć w domu każdego kucharza amatora - to tzw. perełki, o których każdy mówi, każdy z nich gotuje a owe książki wyznaczają kulinarne trendy. 

Dlatego też poniższe cztery gorące pozycje, które ukazały się w 2020r. powinny się znaleźć w Twojej kulinarnej biblioteczce.

Są to obowiązkowe publikacje zarówno dla tych, którzy kochają gotować jak i dla tych, którzy z kuchnią nie mają nic wspólnego i dopiero się jej uczą.


1. Michał Karkosz "Rozkoszne wegetariańska uczta z polskimi smakami"


Rozkoszuj się uwielbianymi daniami.

"Znajdziesz tu dopieszczone przepisy, które nie będą dla ciebie wyzwaniem i spowodują, że w twoim życiu pojawi się więcej przyjemności. Aromatyczne śniadania zwabią cię rano do kuchni – nawet jeśli jesteś największym śpiochem. Obiady spowodują, że się uśmiechniesz (tak działa połączenie szparagów, cydru i koziego sera). Wieczory wypełnią ci cynamon, migdały i słodka róża. A karpatka z cytrynowo-waniliowym kremem i chrupiącą maślaną skorupką przyśni ci się w nocy…"


Michał Korkosz znany jako Rozkoszny - autor popularnego bloga Rozkoszny.pl

Wielokrotnie korzystałam z przepisów Michała  - są sprawdzone, doprecyzowane i co najważniejsze pełne pasji. Uwielbiam Jego rozkoszne opowieści o jedzeniu! Blog Michała został nagrodzony prestiżowymi nagrodami SAVEUR, a jego amerykańska wersja książki została doceniona przez Booklist i tym samym uznana za jedną z najlepszych książek kulinarnych roku!

Rozkoszne to więcej niż książka kulinarna to wysmakowana opowieść o jedzeniu -rozkosznym jedzeniu. 

 Jakie przepisy znajdziecie w książce? 
Znajdziecie tutaj 99 wegetariańskich, prostych ale też bardziej wyrafinowanych przepisów. Książka została podzielona na osiem działów takich jak "śniadania", "chleb i wypieki", "pierogi i inne kluski" a także "w spiżarni".

Znajdziecie tu między innymi przepisy na popcorn z kaszy gryczanej, pieczone rzodkiewki z migdałami i masełkiem szczypiorkowym, pączki na medal z konfiturą różaną, karpatka z cytrynowo-waniliowy kremem i chrupiącą skorupką, kaszotto ze szparagami, cydrem i serem kozim.

Czemu powinniście ją mieć w swojej biblioteczce?
Gotowanie z tej książki sprawi, że poczujecie się błogo i szczęśliwie.
To jedna z najpiękniejszych książek, która ostatnio pojawiła się na rynku, każde zdjęcie/ilustracja cieszy oko, w żadnej innej książce nie znajdziecie tak barwnych, smakowitych opisów  - ślinka cieknie od samego czytania i w końcu - przepisy w książce to przepisy przemyślane, przetestowane, które naprawdę wychodzą.

ile stron? - 296 stron
ile przepisów? 99 wegetariańskich przepisów

2. Flavia Borawska oraz Małgosia Minta "Tutto bene - włoska kuchnia Flavii, rodzinne historie, przepisy i opowieści"


"Ta książka nie jest ani włoska, ani polska"

Flavia Borowska - szefowa kuchni, absolwentka akademii kulinarnej Le Cordon Bleu, laureatka tytułu Kobieta Szefa 2020 polskiej edycji przewodnika Gault et Millau.

Małgosia Minta - reporterka, autorka popularnego bloga Minta Eats, specjalistka w dzedzinie kulinarnych trendów. Nie może żyć bez masła, pomidorów i podróży.

Z tej książki dowiecie się, jak z kilku elementów bez całego asortymentu z najlepiej zaopatrzonych delikatesów stworzyć intersujące danie. Nauczycie się jak tworzyć nowe smaki, wyciągniecie z produktu to co najlepsze, przekonacie się, że połączenie cukinii z miętą to doskonały pomysł, a przede wszystkim nauczycie się szacunku dla jedzenia.

 Jakie przepisy znajdziecie w książce? 
risotto pomidorowe - które sprawdzi się na gorsze chwile, pici cacio e pepe - to danie łączy w sobie dwa regiony Włoch, kotleciki jagnięce - będziecie oblizywać palce, mus czekoladowy - z dodatkiem słodkiego wina, blancmange bazyliowy - czyli deser podobny do panna cotty i wiele więcej włoskich przepisów.

Czemu powinniście ją mieć w swojej biblioteczce?
Ta książka uczy nas włoskiego gotowania, uczy szacunku do składników i tradycji, pokochacie ją za połączenia niecodziennych smaków oraz za autentyczność.



3. Lara Gessler "Orzechy i pestki" - przewodnik mistyczno-kulinarny




Pełna pasji, wyobraźni opowieść o orzechach i pestkach, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię

Z przewodnika dowiemy się m.in. jak kupować i przechowywać orzechy i pestki, poznamy historie właściwości poszczególnych orzechów, jak prawidłowo się z nimi obchodzić i najważniejsze co pysznego stworzyć z orzechów.

To jedna z tych książek kulinarnych, która może z powadzeniem czekać na stoliku w salonie niekoniecznie w kuchni, orzechy i pestki to prawdziwe kompendium wiedzy (nie są to suche informacje prosto z encyklopedii) język jest luźny, prosty a obok przepisów znajdziemy ciekawostki i anegdoty z podróży Lary, czytając Orzechy i Pestki mamy możliwość zwiedzania-podróżowania razem z autorką.

Lara w swojej książce skupia się na różnych rodzajach orzechów i pestek (15). Każdy rozdział stanowi o innym orzechu/pestce z każdego rozdziału dowiemy się o właściwościach wybranych orzechów, o ich historii, autorka przytacza nam też ciekawostki związane z danym orzechem/pestką i wreszcie każdy rozdział to zbiór przepisów, w których orzech gra główną rolę.

 Jakie przepisy znajdziecie w książce? 
Znajdziecie tu przepisy wytrawne, słodkie, wegetariańskie. Poznacie receptury na syrop z zielonych orzechów, który jest dobry na niedoczynność tarczycy i wzmocni Waszą odporność a także pomoże przy infekcji, poznacie przepisy na najlepszy budyń orzechowy, cykorię faszerowaną migdałami, różanym balsamico i chorizo, na najukochańsze jajka faszerowane Lary, na fistaszkowe ciasteczka piaskowe albo na letnią sałatkę z pikantną omastą z orzechów pekan.

I na koniec muszę wspomnieć o szacie graficznej, nie znajdziecie tu sztucznie wystylizowanych zdjęć, pojawiają się za to zdjęcia piękne naturalne bez zbędnych gadżetów. Książkę utrzymano w kolorystyce bladego brązu i zieleni, z pięknymi ilustracjami jak w starych zielnikach.

Czemu powinniście ją mieć w swojej biblioteczce?
Żeby zrozumieć, pokochać orzechy i pestki - tak po prostu. Pokochacie ją za za magiczną, kulinarną podróż po przeróżnych zakątkach świata.

ile stron? - 351 stron
ile przepisów? 90 przepisów


4. Marta Dymek "Jadłonomia po polsku"


Marta Dymek, polska blogerka kulinarna, autorka bloga z roślinnymi przepisami jadłonomia.com, ambasadorka kampanii RoślinnieJemy. Swoją wieloletnią działalnością inspiruje wielu wegan, wegetarian, a także osoby, które całkowicie nie zrezygnowały ze spożywania mięsa. Jej przepisy pokazują, że kuchnia roślinna jest zdrowa, różnorodna i może być odpowiednia dla każdego.

"Jadłonomia po polsku" to już trzecia książka z przepisami roślinnymi autorstwa Marty Dymek. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dietą roślinną i brakuje ci pomysłów, to w tej książce znajdziesz stosunkowo łatwe, niezwykle urozmaicone przepisy z ogólnodostępnych produktów.

Ponadto "Jadłonomia" zawiera mnogość porad dotyczących roślinnego gotowania. Wskazuje co czym zastąpić, czego lepiej nie próbować, bo istnieje ryzyko, że eksperyment nie wyjdzie, jak gotować warzywa strączkowe, kasze, jak obchodzić się z aquafabą oraz jak przygotować grzyby żeby dostarczyły nam wyjątkowej przyjemności. Każdy przepis został wyposażony w sprawdzone tipy "porady" od Marty.

Przepisy zostały napisane prostym językiem, będą zrozumiałe nawet dla kulinarnych laików. Pod każdym przepisem Marta daje wiele pomocnych wskazówek, dzięki którym nikną wszelkie wątpliwości.

Ogromnym plusem tej książki jest to, że wszystkie przedstawione przepisy bazują na prostych, składnikach - takich, które na pewno znajdziecie w pobliskim sklepie, a to nie jest popularne w książkach z kuchnią roślinną. Co ciekawe "Jadłonomia" została podzielona na pory roku (sześć rozdziałów) - przedwiośnie i przedzimie też Marta uwzględniła, zatem o każdej porze roku znajdziemy przepis z wykorzystaniem sezonowych produktów.

 Jakie przepisy znajdziecie w książce? 
Znajdziesz tu przepis na bigos z cukinii, żurek, gulasz węgierski z boczniakami w roli głównej, placki z kiszonej kapusty(fuczki), barszcz z wędzonymi śliwkami, oraz jak zrobić majonez oraz bezę - który zawsze się udaje.

Czemu powinniście ją mieć w swojej biblioteczce?
Według mnie to najlepsza książka z kuchnią roślinną dostępna na polskim rynku, proste składniki, które dostępne są w osiedlowym sklepie, przepisy klarowne nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kuchnią roślinną.

ile stron? - 280 stron
ile przepisów? 120 przepisów


Dajcie znać w komentarzu, która pozycja już znalazła się w Waszej kulinarnej biblioteczce oraz co dobrego udało Wam się już ugotować.


Korzystając z okazji, że jesteśmy w temacie książek, chciałabym Wam polecić księgarnie internetową Inverso.pl 

Czym wyróznia się ksiegarnia internetowa Inverso?
Oprócz tradycyjnych książek znajdziecie tu książki z autografem autora - idealna na oryginalny prezent dla każdego książkoholika, a także książki dla osób, które cenią sobie swój wzrok tzw. Duże LITERY, tak tak ksiązkoholicy wbrew pozorom też go cenią!

Czym są DUŻE LITERY?
"DUŻE LITERY to wyjątkowa propozycja przygotowana specjalnie z myślą o osobach, które cenią komfort oczu. Każdy tytuł w tej ofercie został wydany odpowiednio powiększonym drukiem, tak by lektura sprawiała radość również osobom starszym bądź słabiej widzącym.

Czyli zamawiasz książkę, która będzie drukowana na Twoje specjalne zamówienie!

W Księgarni Inverso znajdziecie również audiobooki, ebooki oraz ogromny wybór gier oraz puzzli.