Ariana | Blogger | X X X X

niedziela, 24 lutego 2019

Domowy ser à la Koryciński - warsztaty z marką BROWIN

 "Bo domowe jest lepsze"
- po warsztatach z BROWIN nie mam już żadnych wątpliwości.
 Nie sądziłam, że wyrób sera w domowych warunkach może być taki prosty!
świadomość dobrego jedzenia, od pewnego czasu znacząco się polepszyła, coraz częściej czytamy etykiety analizując to co jemy. "Jednak wciąż panuje przekonanie, że przyjemność spożywania domowego własnego sera, jest zarezerwowana jedynie dla osób posiadająca swoje własne gospodarstwo." Dzięki warsztatom z marką BROWIN przekonałam się, że nie jest to prawda - wystarczy trochę mleka, czasu...no i kilku małych składników.

W miniony weekend miałam przyjemność brać udział w warsztatach serowarskich z marką BROWIN. Firmę BROWIN znają zapewne wszyscy miłośnicy domowych wyrobów. W BROWIN znajdziesz wszystko co jest potrzebne do produkcji domowych serów, wędlin,  pieczywa, nalewek, win...w zasadzie znajdziesz tam wszystko.

Warsztaty odbyły się w siedzibie BROWIN, w Łodzi przy ulicy Pryncypalnej. Warsztaty prowadziła genialna Iza, znającą się na domowych wyrobach jak mało kto. Iza zapoznała nas pokrótce z teorią i szybko przeszliśmy do praktyki.




Zaczęliśmy od domowego masła (przepis w kolejnym wpisie). Po tych warsztatach kupne masło to u mnie rzadkość :)


Iza, podzieliła nas na trzy zespoły dwuosobowe, każdy z nas robił swój własny ser. Udało nam się stworzyć ser ala Koryciński (przepis poniżej) oraz ser typu oscypek, który po zrobieniu wspólnie uwędziliśmy - cudownie trwają ferie a my mogliśmy się poczuć jak w centrum Zakopanego, nie wyjeżdżając z Łodzi.

Jak zastanawiasz się, jak zrobić ser w domu koniecznie wpadnij do salony firmowego BROWIN, jak nie jesteś z Łodzi wszelkie niezbędne produkty możesz kupić online sklep BROWIN.

Swoją przygodę z serowarstwem najlepiej zacząć od sera a la Koryciński. jego wykonanie jest banalnie proste, tanie i szybkie. Ser a la Koryciński Jest to ser podpuszczkowy. W tradycyjnej technologii jego produkcji jako podpuszczkę wykorzystywano wysuszone i starte na proszek żołądki cielęce. Do produkcji sera nie potrzebujesz mleka prosto od krowy, wystarczy mleko "sklepowe" byle nie UHT.

Słowniczek Serowara
Podpuszczka mikrobiologiczna -to preparat enzymatyczny, uzyskany w wyniku kontrolowanej fermentacji. Dzięki niej mleko magicznie zmienia się w trwały skrzep.

Chlorek Wapnia - należy dodawać do mleka, w celu zwiększenia wydajności produkcji sera - polepsza konsystencję i krzepliwość mleka, równocześnie wzbogacając je w wapń. Jego użycie zmniejsza straty tłuszczu oraz kazeiny. Chlorku wapnia nie można przedawkować, gdyż ser może nabrać gorzkiego posmaku.

mleko do produkcji sera- powinno być nisko pasteryzowane tzn.mleko surowe poddane pasteryzacji w temp. 72-74 stopnie przez 15 sekund po czym schładzane do temperatury 30 stopni. W żadnym wypadku nie może być to mleko UHT.

Do przygotowania domowego sera będziesz potrzebować:

  • 10 l mleka niepasteryzowanego lub nisko pasteryzowanego
  • 2 g chlorku wapnia
  • 1 g podpuszczki
  • 4 łyżki stołowe soli
  • świeże zioła, przyprawy typu papryka słodka/ostra, chili, czosnek
dodatkowo
duży garnek, długi nóż, duża łyżka lub chochla, forma serowarska, plastykowy durszlak - sito, termometr.


Do dzieła!
1. Mleko wlej do garnka, dodaj do niego sól oraz chlorek wapnia rozpuszczony w ok. 30 ml letniej wody. mleko podgrzej do 38 stopni, mieszając je aby się nie przypaliło.

2. Kiedy mleko osiągnie daną temperaturę,dodaj podpuszczkę rozpuszczoną w niewielkiej ilości letniej wody (ok. 30 ml). Zamieszaj mleko kilkoma zdecydowanymi ruchami. Nie mieszaj długo, gdyż już po minucie zaczyna się proces tworzenia skrzepu. Wyłącz grzanie. Pozostaw na ok 50 minut.

3. Po minionym czasie, skrzep powinien być już bardzo stabilny. Weź długi nóż, pokrój skrzep w kratkę ok 3 cm, w celu odprowadzenia serwatki.

4. Po pocięciu zostaw skrzep na ok 10-15 minut. Po tym czasie od góry dociśnij skrzep, plastikowym durszlakiem lub sitem, i wyjmuj chochlą wpływającą do niej serwatkę. Kiedy większość serwatki będzie już wyjęta, pulpę serową przekładaj partiami do formy serowarskiej, wciskając do formy w każdą warstwę ulubione zioła, zagnieciony czosnek. Ugnieć dokładnie w formie ser. Tak ugnieciony ser w formie pozostaw na noc w temperaturze pokojowej.

5. Ser gotowy :)

powyższy przepis otrzymałam podczas warsztatów, jest sprawdzony i przetestowany również przeze mnie w domu :)
więcej sprawdzonych pysznych przepisów ...nie tylko na dobry ser znajdziesz tutaj klik

Iza oraz inni eksperci marki BROWIN, prowadzą regularne warsztaty tematyczne już 26.02 - Domowe pączki i oponki serowe idealne na Tłusty Czwartek więcej informacji na oficjalnej stronie BROWIN - klik .


Przydatne linki, znajdziesz tu informacje o warsztatach, porady ekspertów,  ciekawe przepisy
https://www.browin.pl/
https://www.facebook.com/browinpl/